Taryfa C11 – czy się opłaca?

Umiejętny wybór taryfy ma olbrzymi wpływ na wysokość rachunków za energie elektryczną. W przypadku wielu właścicieli średnich lub małych firm warto stawiać na taryfę C11. Podpowiadamy, kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania.

Czym jest taryfa C11?

Podobnie jak każda inna taryfa opcja C11 zawiera symbole oznaczające trzy najistotniejsze parametry. Litera C oznacza, że jest to rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców oraz niewielkich gospodarstw rolnych. Pierwsza cyfra 1 zawiadamia o tym, że jest to taryfa z maksymalną mocą nieprzekraczającą 40 kilowatów. Druga jedynka oznacza, że jest to opcja jednostrefowa. W takim wypadku nie może być mowy o rozliczaniu w różnych strefach czasowych.

Taryfa C11 – kiedy warto na nią stawiać?

Taryfa C11 to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców zarządzających niewielkimi firmami funkcjonującymi w ciągu dnia. Sprawdza się wśród osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, włączenie z tymi pracującymi z domu. W takich wypadkach miejsce zamieszkanie nie może być wykorzystywane do przyjmowania klientów lub przechowywania towarów. Ponadto taka taryfa nie może zostać włączona do kosztów działania firmy. Masz jeszcze wątpliwość? Tutaj dowesz się więcej: https://eon.pl/dla-domu/portal-o-energii-dla-domu/energia-na-budowie

Taryfa C11

Taryfa C11 czy C12?

Wielu przedsiębiorców staje przed wyborem pomiędzy tymi dwiema opcjami. Taryfa C12 daje możliwość wyboru dwóch stref godzinowych. Oznacza to, że przedsiębiorca może się zdecydować na tańszą taryfę w godzinach popołudniowych i nocnych. Ostateczny wybór jest uzależniony od godzin pracy firmy. W przypadkach, w których niewielkie przedsiębiorstwo funkcjonuje od 8 do 16 warto stawiać na standardową taryfę C11. Jest to idealne rozwiązanie dla osób prowadzących firmę, która zużywa znacznie mniej prądu w godzinach nocnych i pozaszczytowych. W przypadku biznesów działających przez całą dobę należy postawić na C12.

Należy zaznaczyć, że cena prądu dla przedsiębiorców korzystających z taryfy C11 jest uzależniona od jego sprzedawcy. Nierzadko zmiana dostawcy pozwala na uzyskanie oszczędności miesięcznych o wartości przekraczającej 20%. Ponadto, należy pamiętać o alternatywnej opcji w postaci paneli fotowoltaicznych. Ich zakup i montaż jest dofinansowywany z budżetu państwa. Jest to rozwiązanie pozwalające na uniezależnienie od dostawców prądu i zoptymalizowanie kosztów działania prowadzonego biznesu.