Jak wybrać monitor do biura?

Monitor jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy w biurze. To od niego zależy komfort wykonywania obowiązków. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Co jest ważne przy wyborze monitora?

monitor do biura

Jednym z najważniejszych parametrów jest rozdzielczość. Optymalna dla monitorów do biura jest rozdzielczość co najmniej Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Kolejne kryterium to rozmiar monitora. Te biurowe mają na ogół przekątną od 22 do 24 cali, lecz do pracy z grafiką lepiej wybrać większą. Następna kwestia to rodzaj matrycy. Matryce dzielą się na dwa główne typy:

  • TN – są tańsze i mają krótki czas reakcji, lecz gorzej odwzorowują kolory i mają wąskie kąty widzenia w pionie oraz poziomie,
  • IPS – dobrze odwzorowują kolory, mają głęboką czerń i szerokie kąty widzenia, lecz są droższe i mają dłuższy czas reakcji.

Do długiej pracy lepiej nadają się matryce matowe. Warto też zwrócić uwagę na dużą częstotliwość odświeżania.

Jakie cechy mają dobre monitory do biura?

Dobry monitor do biura (znajdziesz tutaj) posiada funkcje, które umożliwiają komfortową pracę. Nowoczesne modele wyposażone są w technologie takie jak redukcja niebieskiego światła i kontrola migotania. Dzięki odfiltrowywaniu niebieskiego promieniowania o wysokiej energii przez ekran oczy wolniej się męczą. Starsze modele niszczą wzrok i mogą doprowadzić do zmęczenia, suchości i przekrwienia oczu, a w konsekwencji do zapalenia spojówek, pogłębienia wady wzroku, chronicznego zmęczenia i bólów głowy. Wybór dobrego monitora jest kluczowy dla zachowania zdrowia.