Jak ładować samochód elektryczny – korzystać ze stacji ładowania czy robić to w warunkach domowych?

Samochody elektryczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. To nie tylko rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ograniczające emisję trujących spalin. Silniki tych rodzajów samochodów mają nieskomplikowaną budowę, a to przyczynia się do ich dłuższej żywotności oraz gwarantuje brak konieczności wymiany różnych elementów. Jednak należy pamiętać o konieczności ich ładowania. Lepiej robić to w warunkach domowych, czy korzystać z publicznych stacji ładowania?

Ładowanie „elektryka” w domu

Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ auto można bezpiecznie zostawić na noc pod ładowaniem. Do wykonania tej czynności nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt, a jedynie potrzebne jest najzwyklejsze gniazdko 230 V. Ponadto koszt ładowania będzie znacznie niższy, niż w przypadku publicznego „tankowania” pojazdu. Jednak ładowanie samochodu w warunkach domowych jest o wiele bardziej czasochłonne, niż na specjalistycznych stacjach ładowania samochodów elektrycznych. Poza tym problem pojawia się w przypadku korzystania z przestrzeni wspólnej, jak ma to miejsce np. w blokach. Kłopot ten dotyczy przypadków mieszkania w budynku wielorodzinnym z garażem podziemnym i korzystania z prądu, za który wszyscy lokatorzy płacą rachunki. W takim przypadku należy zainstalować dodatkowy licznik prądu w celu rozliczania się z innymi mieszkańcami budynku i bycia względem nich w porządku.

stacje ładowania samochodów elektrycznych

Co oferują publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych są nieco droższe, ale umożliwiają znacznie szybsze naładowanie samochodu. Do dyspozycji mamy:

  • stacje ładowania AC, zasilane prądem naprzemiennym,
  • szybkie ładowarki DC, które są zasilane prądem stałym i jeszcze bardziej skracają czas ładowania auta.

Dodatkowo zlokalizowane w przestrzeni publicznej stacje ładowania samochodów elektrycznych gwarantują poczucie bezpieczeństwa na drodze. Dzieje się tak za sprawą możliwości szybkiego naładowania samochodu w trasie, gdzie do pokonania są kolejne kilometry. Szerzej o stacjach ładowania samochodów elektrycznych opisano tutaj https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/stacje-ladowania.