Czym jest influencer marketing i jakie daje korzyści?

Każdy z nas zna co najmniej kilku influencerów. Z badań opinii publicznej wynika, że to najmniej poważany zawód w kraju… A jednak niemal połowa dzieci marzy o zostaniu gwiazdami internetu! Nie ma co się dziwić – to dobrze płatny zawód, głównie ze względu na współpracę ze znanymi firmami, które często płacą krocie za reklamę. W niniejszym tekście zajmiemy się tą tematyką od strony biznesowej. Czym jest influencer marketing? Jakie korzyści zapewnia?

Czym jest influencer marketing?

influencer marketing

Influencer marketing to dziedzina marketingu, która zajmuje się reklamą i tworzeniem wizerunku marki przy współpracy z influencerami. Są to osoby, które mają duży wpływ na ogromną grupę ludzi, zazwyczaj poprzez media społecznościowe. Co istotne, istnieją różne rodzaje influencerów – niektórzy działają w bardzo specyficznej niszy, np. zajmują się grami komputerowymi czy kosmetykami, inni zaś tworzą treści lifestyle’owe. Firmy, które chcą dotrzeć ze swoim produktem do potencjalnych klientów mogą wykorzystać zasięgi influencerów. W zamian za zapłatę, często sowitą, influencer przedstawi reklamę swoim fanom, co ma dwie zalety.

Jakie korzyści zapewnia influencer marketing?

Po pierwsze, fani influencera usłyszą o produkcie i zwrócą większą uwagę na niego, niż w przypadku reklamy telewizyjnej czy billboardu. Ale znacznie ważniejsze jest to, że o produkcie powie ich idol, czyli osoba, którą darzą dużym autorytetem. W ten sposób produkt od razu zyska w ich oczach, a słowa influencera, chwalącego jego zalety, zaczną rezonować. Prędzej uwierzą, że potrzebują kupić to, co poleca ich ulubiony youtuber, streamer czy gwiazda internetu.

Jak skorzystać z influencer marketingu?

Z influencerami współpracują specjalne agencje reklamowe, które specjalizują się w digitalowych kampaniach reklamowych. Podobnie jak w przypadku innych form marketingu, również i w tym wypadku efekt w dużej mierze zależy od włożonych pieniędzy. Można wykupić tanią reklamę u niewielkiego influencera, albo większą kampanię u kilku czołowych polskich twórców. Warto jednak mądrze wydać środki zainwestowane w marketing, w czym pomoże ci agencja influencer marketingu!